demos yayınları logo
Irène Mélikoff

Irène Mélikoff (1917 - 8 Ocak 2009):


7 Kasım 1917’de Petrograd’da doğdu. Devrim dolayısıyla yurtlarından ayrılmak zorunda kalan ailesi 1919’da Paris’e yerleşti. Paris Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Yüksek Araştırmalar (Sorbonne) ve Yaşayan Doğu Dilleri (Türk ve Fars dilleri) Bölümü’nde okudu. İlk kitabı, Le Destan d’Umur Paşa (Dêstân-ı Umur Paşa, 1954)’nın yayınından sonra; 1960’ta iki cilt olarak yayımlanacak La Geste de Melik Danişmend (Melik Danişmend Menkıbesi) konulu çalışması ile 1957 yılında Edebiyat Doktoru unvanını aldı. Türk Destan Edebiyatı üzerine araştırmalarını sürdürerek, 1962 yılında Abu Muslim, le “Porte-Hache”du Khorassan dans la tradition èpique turco iranienne (Türk İran Destan Geleneğinde Horasan”Teber-dâr”ı Ebu Müslim)’i yayımladı.
Bu kitap, ilgisini din ve tasavvuf konularına çekerek araştırmalarının yönünü değiştirmiş olmalıdır. Simge temalar ve edebî konular üzerine yazılarının ardından, Bektaşi tarikatının zengin edebiyatı ile halk yaşam ve inançlarını incelemeye yöneldi. Konu üzerine araştırmalarını topladığı, Sur les Traces du Soufisme turc-Recherches sur l’Islam populaire en Anatolie (Türk Sufiliğinin İzleri Üzerine-Anadolu Halk İslamlığı Üzerine Araştırmalar, 1992) “Isis” yayınları arasında yayımlandı.
Paris’te “Ulusal Bilim Araştırmaları Merkezi”nde (Centre National de la Recherche Scientifique) on yedi yıl süren meslek yaşamından sonra, 1968’de profesör payesi ile Strasbourg Üniversitesi Türk Dili ve Farsça Araştırmaları Enstitüsü Yöneticiliği görevine getirildi.
1969’da, Türkoloji alanında başta gelen yayımlardan biri olan TURCICA adlı araştırma dergisini kurdu.

demos yayınları

Sosyal Medya Hesaplarımız